3 999,99 €
10 varastossa
Fyne Audio F501SP on Isossa-Britanniassa käsintehty Special Production -kaiutin. Yhdistämällä alkuperäisen F501-designin F700-sarjan edistyneeseen teknologiaan, nämä lattiakaiuttimet määrittelevät äänentoiston uudelleen. Sen ytimessä on 150 mm IsoFlare-pistelähde-elementti. Näin ollen monikuitukartio FyneFlute-ripustuksella toimii yhdessä 25 mm magnesiumkalottidiskantin kanssa tuottaen poikkeuksellisen selkeyden ja mukaansatempaavan äänikuvan.
Lisäksi SP-versiossa on Fynen tunnusomainen alumiininen kerrosjalusta (sandwich-jalusta), joka parantaa vakautta ja hienosäätää BassTrax-alaspäinsuunnattua porttijärjestelmää. Siksi kuulija nauttii tasaisemmasta matalataajuusvasteesta. Tämä varmistaa, että nämä ensiluokkaiset kaiuttimet mukautuvat vaivattomasti mihin tahansa huoneen pohjaratkaisuun säilyttäen absoluuttisen tarkkuuden.
Bi-wire-liitäntäpaneeli sisältää viidennen liittimen elementin rungon maadoittamiseksi. Lisäksi tämä minimoi radiotaajuushäiriöt (RF) puhtaamman äänentoiston saavuttamiseksi. Timanttileikattujen yksityiskohtien ja ylellisten Piano Gloss Walnut (pianopähkinä)- tai Black (musta) -viimeistelyjen ansiosta se on upea taidonnäyte sekä äänen että muotoilun suhteen.
MGY OU on Fyne Audion virallinen maahantuoja Virossa, Suomessa ja Espanjassa. Tilaa Fyne Audio F501SP tänään ja koe aito brittiläinen käsityötaito!



| Järjestelmän tyyppi: | 2 ½ -tie, alaspäin suunnattu refleksiportti, BassTrax™ Tractrix -diffuusorilla*, kaksikammioinen latausjärjestelmä |
| Suositeltu vahvistinteho (W RMS) | 30 – 180 |
| Jatkuva tehonkesto (W RMS): | 80 |
| Herkkyys (2.83 Volt @ 1m): | 91 dB |
| Nimellisimpedanssi: | 8 Ohmia |
| Taajuusvaste (-6 dB tyypillisessä huoneessa): | 36 Hz – 34 kHz |
| Elementit | 1 x 150 mm IsoFlare-pistelähde-elementti, monikuituinen basso/keskiäänikartio, FyneFlute-ripustus 25 mm magnesiumkalottisella kompressiodiskantilla, neodyymimagneettijärjestelmä. 1 x 150 mm monikuituinen bassokartio, FyneFlute-ripustus. |
| Jakotaajuus: | 250 Hz ja 1,7 kHz |
| Jakosuotimen tyyppi | Bi-wire passiivinen vähähäviöinen, 2. asteen alipäästö, 1. asteen ylipäästö. Cryo-Lite-käsitelty. |
| Mitat – K x L x S: | 984 x 288 x 320 mm (38,7 x 11,3 x 12,7”) |
| Nettopaino – Kappale: | 21,0 kg (46,3 lb) |
| Viimeistelyt: | Piano Gloss Walnut / Piano Gloss Black / Piano Gloss White |
| S-Trax sijainti (kotelon etureunasta): | 44 mm (1,7″) |
| SuperTrax sijainti (kotelon etureunasta): | 20 mm (0,8″) |
© 2026 MGY Europe. All rights reserved.